Gerçekten de korunur, potansiyel risklerden kaçınmanızı sağlar. Çoğu uzman, bir bebekle birlikte bir soğutucu veya iklim kontrol sistemi (AC) kullanmanın, onu kabaran, havasız ve yapışkan bir iklimde kalmasına izin vermekten daha güvenli olduğu konusunda hemfikirdir.

Bebekler, özellikle bebekler, yetişkinler kadar iç ısı seviyelerini değiştiremezler. Bu, onları aşırı ısınmaya ve yoğun kızarıklık, kuruma, ısı tükenmesi veya sıcak çarpması gibi yoğunluğa bağlı hastalıklara karşı güçsüz kılar.

Birkaç uzman, uygun şekilde soğutulan ve havalandırılan bir odanın çocuğunuzun kolayca dinlenmesine yardımcı olduğunu ve ABÖS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) kumarını azalttığını söylüyor.

Ayrıca, çok soğuk bir oda çocuğunuzun iç ısısını ciddi şekilde düşürebilir ve onu üşütebilir. Bir cebri hava sistemi veya soğutucu kullanırken çocuğunuzu korumalı ve uyumlu tutmaya yardımcı olması için şu ipuçlarını izleyin:

Kabul edilebilir bir oda sıcaklığında tutun
Dış yoğunluk ve nemdeki değişiklikler, klimanızın veya soğutucunuzun soğumasını etkileyebilir. Odanız hızla soğuyabilir veya ısınabilir, bu da onu çocuğunuz için endişelendirebilir.

Bu şekilde, sıcaklığı aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmayan bir ayarda tutun. Çocuk doktorumuz Dr Saroja Balan, erişimi 23 ve 26 derece C aralığında tutmayı öneriyor.
Bir AC kullanıyorsanız, saati odayı serinletmek için getireceği uzunluk için ayarlayın. AC’nizin dahili bir saati yoksa, size hatırlatması için bir sabah zamanlayıcısı kullanın. Sıcaklık gösterisi yoksa, sıcaklığı gözlemlemenize yardımcı olması için boşlukta bir termometre bulundurun.

Soğutucu kullanıyorsanız, özellikle fırtına gibi yapışkan iklimlerde havanın geçmesine izin vermek için bir pencereyi veya giriş yolunu çoğunlukla açık bırakın. Soğutucu soğumak için suyu yok ettiğinden, havadaki yapışkanlığı genişletir. Kapalı bir odada nem yukarı doğru devam eder ve uzun vadede soğutma durur. Bu, odayı sıcak ve yapışkan hale getirerek sıcaklığa yavaş bir şekilde tırmanabilir.

Birkaç uzman, yapışkan iklimde bir soğutucu yerine bir fan veya AC kullanılmasını önermektedir.

Çocuğunuzu AC veya soğutucudan gelen soğuk havanın ani etkisinden uzak tutun
Çocuğunuza kollarını ve bacaklarını örten hafif katmanlar giydirin. Bunu yapmak çocuğunuzu soğuk havadan koruyacaktır.
Başı için hafif bir şapka ve ayaklarını örtmek için hafif pamuklu çoraplar veya patikler deneme şansını yakalayabilirsiniz.
Hafif bir örtü kullanmayı düşünüyorsanız, yüzünü kapatmamak için dirseklerinin altına katladığınızdan emin olun.
Çocuğunuzun tercihen sizden başka bir kat giymesi ve odaya göre çok hareketli giyinmemesi veya çok rahat sarılmaması gerekir.

Mükemmel ve yetkin soğutma için AC veya soğutucunuzu rutin olarak elden geçirin
Bakımın nasıl ve ne zaman bitirilmesi gerektiğine ilişkin incelikler için yardım topluluğuna başvurun veya gerçekten kılavuza bakın.

AC kullanmak cildini buharlaştırabileceğinden, çocuğunuzu doygun halde tutun.
Küçücük bir kulaklığı çocuk yağına daldırmanın ve her burun deliğine nazikçe kaydırmanın, kuru burun bölümlerinin neden olduğu burun akıntılarını önleyebileceğini duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, çocuğunuzun burnuna herhangi bir yağ uygulamadan önce birinci basamak doktorunuza danışın.

Birkaç anne de aynı şekilde odada bir kase su tutmayı önerir. Su, odadaki havayı “sırılsıklam” tutarak kuruluğu azaltmaya yardımcı olduğu kabul edilir.

Soğutulmuş bir odadan çıktıktan sonra çocuğunuzu sıcak bir yere götürmemeye çalışın.
Sıcaklıktaki ani değişiklikler çocuğunuzun hasta olmasına neden olabilir. Her şey düşünüldüğünde, AC’yi kapatın ve ona dış sıcaklığa alışması için bir fırsat verin.

Aracınızdaki klima kontrol sistemini açmadan önce havalandırın.
Sabit bir araç, özellikle yıl ortası boyunca aşırı derecede bunaltıcı olabilir. Sakinleşmek için, birkaç dakikalığına pencereleri açmaya çalışın. Bu, yakalanan sıcak havanın dışarı çıkmasına izin verecektir. Bir süre sonra camları yukarı kaldırabilir ve cebri hava sistemini açabilirsiniz.

Sürekli olarak bir AC veya soğutucu kullanmak gerekli değildir. Nitekim, aşırı sıcak veya nemli olmadığında, birçok anne sadece bir çatı vantilatörü kullanmayı sever. Çocuğunuzu serin ve hoş tutmak için takdire şayan bir işlev görür.

Sıcak hava yükselip alt katları serinledikçe, çocuğunuzun uzanması için yerde çürük bir uyku minderi saklayabilirsiniz.

Güneşi dışarıda tutmak için perdeleri çekin ve ona hafif pamuklu bir jhabla veya tulum giydirin. Isınmaya veya tahriş olmaya başladığında, onu daha serin bir odaya taşıyabilir veya klimayı açabilirsiniz. Çocuğunuzu daha soğuk odada hoş tutmak için bir katman eklemeniz gerekebilir.

Palna kullanıyorsanız, havanın serbestçe gelişmesine izin verdiğini varsayarak kontrol edin. Yüksek, yükseltilmiş kenarlar rüzgar akımını önleyebilir ve çocuğunuz ısınabilir ve garipleşebilir. Çocuğunuz için bir palna kullanırken bu refah ipuçlarını izleyin.